Program "Copil în Europa" (VII)

Ediția a VII-a

5-6 Iunie 2014, la Teatrul pentru Copii şi Tineret "Merlin"
vezi şi ediţiile anterioare

Aceasta ediţie a festivalului se desfăşoară la: 

Teatrul "Merlin"
Adresa: B-dul Regele Carol I
(denumire veche: Tineretii, Cartier: IOSEFIN), Nr. 3
Telefon: 0256/493049
Fax: 0256/493029
şi
Iulius Mall Timişoara
Adresa: Strada Aristide Demetriade 1
Telefon: +40 256 401 600

PROGRAMUL FESTIVALULUI:          

Joi, 5 Iunie 2014

Ora   8:30 - 10:00 - Repetiții tehnice participanți
Ora 10:00 - DESCHIDEREA FESTIVĂ
Ora 10:10 - 13:05 -
Secțiunea SPECTACOL Ciclul Gimnaziu / Primar
Ora 13:10 - 13:55 -
Secțiunea ATELIERE – I și II
Ora 14:00 - 14:12 -
Secțiunea MUSIC-HALL
Ora 14:15 - 14:22 -
Secțiunea MONOLOG
Ora 14:25 - 16:25 -
Secțiunea SPECTACOL Liceu

Vineri, 6 Iunie 2014

17:00 - Cuvânt de deschidere "Festivitate de Premiere": Organizatori și Juriu (5 min.)
         - "All Frend's Band"
- Grup vocal- Moment artistic- 3 melodii (10 min.)
         - Cecilia Novaconi
- Solist vocal- Moment artistic- 2 melodii (5 min.)
         - Andreea Katona
- Solist vocal- Moment artistic- 2 melodii (5 min.)
         - Mircea Ionuț Pandele
- Tap-dance- Moment artistic dans-Step (5 min.)
         - Premierea participanților
(20 min.)
         - Discurs Încheiere Juriu
         - Cuvânt de încheiere Organizatori/ Mulțumiri
(10 min.)
         - Fotografii de grup
(5 min.)
         - Andreea Katona
- Solist vocal- Moment artistic- 2 melodii (5 min.)
         - Cecilia Novaconi
- Solist vocal- Moment artistic- 2 melodii (5 min.)


 JURIUL FESTIVALULUI:

PREȘEDINTE:

Dl. Ștefan  Andrei  Darida - regizor, conferențiar doctor la „Universitatea de Vest Timișoara”, secția Actorie

MEMBRU:

- Dl. Laurențiu Nistorescu - coordonator “Paralela 45” - suplimentul de cultură “Renașterea bănățeană”

MEMBRU:

- Dl. Doru Maniu - actor la Teatrul Pentru Copii și Tineret “Merlin”

În cazul în care juriul va avea nevoie de sprijin pentru deliberare, acesta va fi acordat de:

- Dna. Ana-Maria Pandele Andone - actor la Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara, Președintele Asociației Culturale „Pentagon”

ATELIERELE FESTIVALULUI:

Workshop de Efecte Speciale în Arta Machiajului Scenic - susţinut de d-na Lucia Preda
Workshop de Jonglerii şi Echilibristică „Oglinda magică” - susţinut de dl. Iain Napier


DESFĂŞURĂTOR

JOI, 5 Iunie:

8:30- 10:00 - Sosirea invitaților la Teatrul „Merlin” Timisoara; repetiții tehnice (sonorizare, videoproiecții, lumini, etc.)
9:50 - Incolonarea invitaților în FAȚA TEATRULUI pentru o sesiune de fotografii (5 min.)
10:00 - Teatrul Merlin- Deschiderea oficială a festivalului (10 min.)

SECȚIUNEA SPECTACOL GIMNAZIU / PRIMAR (în Sala de spectacol- Teatrul„Merlin”)

1. 10:10 Trupa “FANTASTICII” – Liceul Teoretic “Dositei Obradovici”
            “Alice în Țara Poveștilor- de Galeș Iuliana (6 min.)
                        
Prof. coordonator Galeș Iuliana

2. 10:18Trupa „TEATRISSIMO” - Școala cu cls. I-VIII Nr. 19 „Avram Iancu”
            „Five o clock”(fragment)– de Ion Luca Caragiale (8 min.)
                         Prof. coordonator Ocsko Mariana    

3. 10:30 Trupa “OBLIO” – CSEI “C-tin Păunescu” Recaș
            “Albă ca zăpada și cei șapte pitici” – După Frații Grimm (30 min.)
                         Prof. coordonatori: Cristina Duțescu, Oarcea Diana Patricia, Pelics Ecaterina

4. 11:05 Trupa „DUO” - Școala cu cls. I-VIII Nr. 19 „Avram Iancu”
            „Colegele de banca”– dupa Mircea Santimbreanu (5 min.)
                         Prof. coordonator Ocsko Mariana

5. 11:12 Trupa „L’OMBELICO DEL MONDO” - Școala Gimnaziala Nitchidorf
            „Consolare” – adaptare dupa Reiner Maria Rilke si Puiu Marinescu (25 min.)
                         Prof. coordonator Buhna Dariciuc Tiberiu Laurentiu

6. 11:40 Trupa „MASCA” - Școala cu cls. I-VIII Nr. 19 „Avram Iancu”
             „Justitie” – de I. L. Caragiale (8 min.)
                         Prof. coordonator Ocsko Mariana  

7. 11:50 Trupa „Cufărul cu măști” – Liceul Teoretic Recaș”
             „D-l Goe” – de Ion Luca Caragiale (7 min.)
                         Prof. coordonatori: Mioara Fârdă, Pelic Maria

8. 12:00 Trupa “NiL Junior” - Liceul Teoretic “Nikolaus Lenau”
             “Die bank” (“Banca”)– de Isolde Cobeț (30 min.)
                         Prof. coordonator Isolde Cobeț      

9. 12:35 Trupa “ÎN POM JUNIOR” – Asociația Culturală “Pentagon”
            “Ora noastră de teatru”– de Ana Maria și Mircea Ionuț Pandele (30 min.)
                         Prof. coordonator Ana Maria Pandele Andone

     13:05- Pauză juriu pentru deliberare partiala (aprox. 50 min.)- În curtea interioară a Teatrului “Merlin”

SECȚIUNEA ATELIERE (în Foaierul Teatrului „Merlin”)

     13:10 - Atelier I - „Efecte Speciale în Arta Machiajului Scenic” - Dna Lucia Preda (45 min.)
                         – În Sala de Spectacol a Teatrului “Merlin

     13:10 - Atelier II - „Atelier de Circ și Echilibristică” – Dnul Iain Napier(45 min.)
                         – În foaierul Teatrului “Merlin

SECȚIUNEA MUSIC-HALL (în Sala de spectacol de la Teatrul Merlin)

10. 14:00 Trupa “DUO CALDERON” - Liceul Teoretic “J.L.Calderon”
              “Notre Dame de Paris” dupa romanul lui Voctor Hugo, autor Luc Plamadon, compozitor Riccardoo Cocciante (12 min.)  
                         Prof. coordonator Ana-Maria Ciocani  

SECȚIUNEA MONOLOG (în Sala de spectacol de la Teatrul Merlin)

11. 14:15 Alexandra Pienaru - “Creativ” Liceul Teoretic “J.L.Calderon”  
              Fata care fuge- “Fata care fuge”- fragment din “Graffiti” de Alina Nelega (7 min)
                         Regia: Mihaela Lichiardopol. Prof. coordonator Roxana Dică

SECȚIUNEA SPECTACOL LICEU (în Sala de spectacol de la Teatrul „Merlin”)

12. 14:25 Trupa “ASLĂNEŞTII”- Colegiul Național “Ana Aslan”
             “Pop Cira și Pop Spira” de Stevan Sremaț(20 min.)
                         Prof. coordonator Mandae Cristina

13. 14:50 Trupa “Persona” - Liceul Teoretic “Grigore Moisil”  
            “D-ale carnavalului”- de Ion Luca Caragiale (13 min.)
                         Prof. coordonator: Filofteia Irina Roșu

14. 15:05 Trupa “Creativ” - Liceul Teoretic “J.L.Calderon”   
             “Ce este iubirea sau mai multe teorii ale celor doi constructori cugetători”- de Iulia Cotrău (15 min.)  
                         Prof. coordonator: Roxana Dică, Iulia Cotrău

15. 15:25 Trupa “NiL” - Liceul Teoretic “Nikolaus Lenau”
             “Diener Zweier Herren” (“Slugă la doi stăpâni”)- de Carlo Goldoni (30 min.)
                         Prof. coordonator Isolde Cobeț      

16. 16:00 Trupa “HEAVENLY HELL”- Colegiul Național Bănățean
             “Omul care vorbește singur”- de Matei Vișniec (25 min.)
                         Regia: Heavenly Hell. Prof. coordonator Boșneac Mariana            

     16:25 DELIBERARE FINALĂ JURIU; completarea diplomelor pentru castigători- În curtea interioară a Teatrului “Merlin”                               

VINERI, 6 Iunie:

FESTIVITATEA DE PREMIERE (pe scena „Iulius Mall” Timişoara)

    17:00 - Deschidere Festivitate Premiere (5 min.)
             - Moment artistic- Soliști vocali (15 min.)
             - Moment artistic- Dans Sportiv (10 min.)
             - Premierea participanților (20 min.)
             - Discurs Juriu
             - Cuvânt de încheiere / Mulțumiri (5 min.)
             - Fotografii de grup (10 min.)

 

!!! Orele și minutelespecificate în program sunt pur orientative (și sunt calculate incluzând un scurt timp aproximativ necesar pentru montare/ demontare decor), din motive obiective putând surveni schimbări în program. Aceste schimbări ce vor fi comunicate participanților la fața locului!!!

Acesta este motivul pentru care este OBLIGATORIU ca trupele participante să-și trimită cel puțin un reprezentant la deschiderea festivalului, pentru primirea CAIETULUI PROGRAM și pentru a consulta programul orientativ al festivalului de teatru.

De asemenea, vă rugăm insistent a se respecta PROGRAMUL și REGULAMENTUL FESTIVALULUI, după cum urmează:

1.  SCURTA REPETIȚIE TEHNICĂ se va face joi, 5 iunie, înainte de începerea festivalului, în intervalul orar 8.30 – 10.00 (verificare CD audio, proiecții, lumini, acomodare cu spațiul, etc.)

2.  TRUPELE DE GIMNAZIU, precum și tinerii înscriși la secțiunile „monolog” sau „music-hall” (toate categoriile de vârstă) vor fi prezenți in ziua de joi- 5 iunie, cel putin in intervalul orar 10.00 – 14.00, când vor fi permanent în sala de spectacole.

3.  TRUPELE DE LICEU vor fi prezente în ziua de joi- 5 iunie, cel puțin în intervalul orar 13.00 – 16.30, când vor fi permanent în sala de spectacole.

În eventualitatea că o anumită trupă va fi desemnată caștigatoare, vă sugerăm sa fiți prezenți cu toții la închiderea festivalului, festivitatea de premiere avand loc la „Iulius Mall” Timisoara.

Nerespectarea programului și a regulamentului festivalului, atrage descalificarea din oficiu a trupei.

 Afis Copil in europaVII baza web

Un proiect:

ACPsigla

Parteneri:

  


Calendar

  • Information
    21 Decembrie 2019

    POVESTE DE CRĂCIUN (XI)

    …Despre cum să fii mai darnic şi mai bun… Ediția a XI-a, 21 - 23 Decembrie 2019  vezi şi...
  • Information
    08 Decembrie 2019

    Sania lui Moș Crăciun

    data: duminică 8.12.2019, ora 17locul: Liceul Piarist Gerhardium
  • Information
    02 Decembrie 2019

    Nopți Albe

    Spectacol invitat în cadrul Festivalului Național de Teatru pentru Tineri și Copii "Copil...
  • Information
    01 Decembrie 2019

    I'm Not My M!stakes

    01.12.2019 ora 17.30 Casa Tineretului (FITT), Timișoara O producție realizată în cadrul workshopului...
  • Information
    30 Noiembrie 2019

    Mergi pe drumul tău!

    Spectacol invitat 30.11.2019 în cadrul Festivalului Național de Teatru pentru Tineri și...

Susţinem:

SUSȚINE EDUCAȚIA PRIN CULTURĂ
direcţionând 2% din impozitul pe venit

 

Alătură-te nouă!

Înscrie-te în asociaţia noastră