Festivalul de teatru "Copil în Europa"

LAUREAȚII Festivalului Național de Teatru pentru Copii și Tineri "Copil în Europa" (VIII)

Ediția a VIII-a

22-26 Octombrie 2015, Timișoara
vezi şi ediţiile anterioare

LAUREAŢII FESTIVALULUI

"Copil în Europa" – Ediţia a VIII- a
Timişoara, 22 - 26 Octombrie 2015

MARELE PREMIU:

PROTHA Panciu
Oscar și Tanti Roz" după Eric Emmanuel Schimt
Prof coord.: Cătălin Eduard Sfîrloagă

 

Secţiunea SPECTACOL LICEU:

LOCUL I:

HOOLEELOGANS- Colegiul Național „C. D. Loga"
"Norway today"- Igor Bauersima
Prof coord.: Irina Breilean, regie colectivă

LOCUL I:

Compania OKaua București
Halloween" de David John Pope
Prof coord.: Ionuț Popescu; costume Gabriela Bobeș

LOCUL II:

HEAVENLY HELL– Colegiul Naţional Bănăţean
"Stai o clipă"- Regia Heavenly Hell
Prof coord.: Boșneac Mariana

LOCUL III:

SOS Târgoviște
Bolnavul închipuit"- de Moliere
Prof coord.: Alexandru Mărășești

PREMIUL SPECIAL pentru CONCEPTUL SCENIC:

FIVE- Electric Theatre
Contract"- Petre Dulfu, adaptare Romeo Ioan
Prof coord.: Romeo Ioan

PREMIUL SPECIAL pentru CONCEPTUL SCENIC:

ACT4FUN Arad
Mașinăria română" de I.L. Caragiale
Prof coord.: Statnic Ștefan

PREMIUL SPECIAL pentru SINCRETISMUL ARTELOR:

EVADART Făgăraș
Fluturii mor fericiți" Spectacol de teatru – dans
Prof coord.: Codrina Anghel

PREMIUL SPECIAL pentru SINCRETISMUL ARTELOR:

ȘOAPTE- Liceul Tehnologic Special „Ghe Atanasiu"
MOZARTEL"- A.M. Christi
Prof coord.: A.M.Christi

PREMIUL SPECIAL- IMAGINEA FESTIVALULUI:

Mircea Ionuț Pandele- Trupa "În pom"
Prof coord.: Ana Maria Pandele Andone

Secțiunea SPECTACOL GIMNAZIU:

LOCUL I:

ALFASTEP Onești
Hensel, Gretel și... Eliza" de Steven Stack
Prof coord.: Nicoleta Sălbatecu, Doina Brumă

LOCUL II:

ÎN POM – Asociația Culturală "Pentagon"
"Bucățica de lemn"– de Ana Maria și Mircea Ionuț Pandele
Prof. coordonator Ana Maria Pandele Andone

LOCUL II:

LEGENDARII Sânnandrei
D-l Goe" Ion Luca Caragiale
Prof coord.: Iovănel Elena Adriana, Nicolicin Sorina

LOCUL III:

NOI DE LA DOI- Scoala Gimnazială Nr 2
Mica sirenă"- H. C. Andersen
Prof coord.: Todor Cristina

 

INTERPRETARE LICEU, FETE:

LOCUL I:

Diana Anastasia Miulescu- rolul "Giulia" din "Norway Today" – de Igor Bauersima
HOOLEELOGANS- Colegiul Național „C. D. Loga"

LOCUL II:

Vereș Sandra- rolul "Jivka" din „Doamna ministru"- Branislav Nușici
ASLĂNEȘTII- Colegiul Național „Ana Aslan"
Prof. coordonator Mandae Cristina

LOCUL II:

Popescu Delia- rolul "Măndica" din "Five o clock tea" de I.L. Caragiale
SOS Tîrgoviște
Prof coord.: Alexandru Mărășești

LOCUL III:

Seculi Iasmina- rolul "Vasa" din "Doamna ministru"- Branislav Nușici
ASLĂNEȘTII- Colegiul Național „Ana Aslan"
Prof. coordonator Mandae Cristina

LOCUL III:

Păun Ana- rolul "Fiica" din „Bolnavul închipuit"- de Moliere
SOS Târgoviște
Prof coord.: Alexandru Mărășești

INTERPRETARE LICEU, BĂIEŢI:

LOCUL I:

Vlad Steclaru- rolul "Oscar" din "„Oscar și Tanti Roz"- după Eric Emmanuel Schimt
PROTHA Panciu
Prof coord.: Cătălin Eduard Sfîrloagă

LOCUL II:

Adrian Stancu- rolul „Julie" din "Norway today"- Igor Bauersima
HOOLEELOGANS- Colegiul Național „C. D. Loga"
Prof coord.: Irina Breilean, regie colectivă

LOCUL III:

Alec Boșneac- rolul "Misoginul" din "Stai o clipă"- Regia Heavenly Hell
HEAVENLY HELL– Colegiul Naţional Bănăţean
Prof coord.: Boșneac Mariana

MENȚIUNE:

Maran Iulia- rolul "Talpa Iadului" din "Contract" de Petre Dulfu, adaptare Romeo Ioan
FIVE- Electric Theatre
Prof coord.: Romeo Ioan

MENȚIUNE:

Borlovan Valentin- rolul „Popa" din „"Contract" de Petre Dulfu, adaptare Romeo Ioan
FIVE- Electric Theatre
Prof coord.: Romeo Ioan

MENȚIUNE:

Damian Mădălin- rolul „Nae Ionescu" din „Mașinăria română" de I.L. Caragiale
ACT4FUN Arad
Prof coord.: Statnic Ștefan

MENȚIUNE:

Bianca Diaconu- rolul „Duhul" din „"Contract" de Petre Dulfu, adaptare Romeo Ioan
FIVE- Electric Theatre
Prof coord.: Romeo Ioan

 

INTERPRETARE GIMNAZIU, FETE:

LOCUL I:

Ana Reus- rolul "Oriana" din "Bucățica de lemn"– de Ana Maria și Mircea Ionuț Pandele
ÎN POM– Asociația Culturală "Pentagon"
Prof. coord.: Ana Maria Pandele And one

LOCUL I:

Maria Ganea- rolul „Elisa" din „Hensel, Gretel și... Eliza" de Steven Stack
ALFASTEP Onești
Prof coord.: Nicoleta Sălbatecu, Doina Brumă

LOCUL II:

Rebeca Brândușa Coitu- rolul "Povestitorul" din „Hensel, Gretel și... Eliza" de Steven Stack
ALFASTEP Onești
Prof coord.: Nicoleta Sălbatecu, Doina Brumă

LOCUL III:

Yasmina Harambașa- rolul "Esmeralde Piscopesco" din „Five o clock"- I. L. Caragiale
COPIII SOARELUI- Școala Gimnazială Nr 30
Prof coord.: Simona Hafia Ababei

INTERPRETARE GIMNAZIU, BĂIEŢI:

LOCUL I:

Vlad Sălbatecu- rolul "Vrăjitoarea" din „Hensel, Gretel și... Eliza" de Steven Stack
ALFASTEP Onești
Prof coord.: Nicoleta Sălbatecu, Doina Brumă

LOCUL II:

Ivanciuc Darius- rolul „Mam' mare" din „D-l Goe" de I.L. Caragiale
LEGENDARII Sânnandrei
Prof coord.: Iovănel Elena Adriana, Nicolicin Sorina

LOCUL II:

Păun Paul- rolul „Tanti Mița" din „D-l Goe" de I.L. Caragiale
LEGENDARII Sânnandrei
Prof coord.: Iovănel Elena Adriana, Nicolicin Sorina

 

Sectiunea MONOLOG LICEU:

LOCUL I:

Alexandra Nesici- Ivy "Anul norocului meu cel mai groaznic"
NiL Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau"
Prof. coordonator: Isolda Daniela Cobeț

 

Sectiunea MONOLOG GIMNAZIU, FETE:

LOCUL I:

Ganea Ana din „Pippi Șosețica"
ALFASTEP Onești
Prof coord.: Nicoleta Sălbatecu, Doina Brumă

LOCUL II:

Cristina Maria Oancea- „Copilul nu atat de perfect" de D.M.Larson
Școala Nr 1 Onești
Prof coord.: -

Sectiunea MONOLOG GIMNAZIU, BĂIEŢI:

LOCUL I:

Panțâru Vlad- "Cum mi-am petrecut vacanța de vară"
ALFASTEP Onești
Prof coord.: Nicoleta Sălbatecu, Doina Brumă

LOCUL II:

Raul Tăierel- rolul „Cațavencu" din „O scrisoare pierdută" de I.L Caragiale
NOI DE LA DOI Școala Nr 2
Prof coord.: Todor Cristina

LOCUL III:

Gabriel Tulcan- rolul "Viktor" din „Dragă Elena Sergheevna"
NiL JUNIOR Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau"
Prof. Coord.: Isolda Daniela Cobeț

 


 

Parteneri:

 CONSILIUL JUDETEAN TIMIS inspectoratul scolar primaria TMmerlin TNTm  centru cultura arta CASA STUDENTILOR CASA DE CULTURA TM Pedagogic graphic project M10 asoc youthcreativity Teatru german colegiul national IuliusMall

Parteneri media:

 TVR TM radio TMRomania cultural renasterea  timisoreni ALT radio logo digi24 toplogo80 art littim romania pozitiva Europe Direct GROZAV CalendarulCopiilor.ro

Sponsori:

 logo-farmec  logo pizza ricci senneville2 imed artpressEPP Johnson Controls.svg upcPan by Violettcarusocinemacity

 

 

Afis Copil in europaVIII.300 424

Un proiect:

ACPsigla

Eveniment organizat cu sprijinul:

CONSILIUL JUDETEAN TIMIS
Consiliului Județean Timiș

inspectoratul scolar
Inspectoratului Școlar Timiș

primaria TM
Primăriei Timișoara


Calendar

  • Information
    21 Decembrie 2019

    POVESTE DE CRĂCIUN (XI)

    …Despre cum să fii mai darnic şi mai bun… Ediția a XI-a, 21 - 23 Decembrie 2019  vezi şi...
  • Information
    08 Decembrie 2019

    Sania lui Moș Crăciun

    data: duminică 8.12.2019, ora 17locul: Liceul Piarist Gerhardium
  • Information
    02 Decembrie 2019

    Nopți Albe

    Spectacol invitat în cadrul Festivalului Național de Teatru pentru Tineri și Copii "Copil...
  • Information
    01 Decembrie 2019

    I'm Not My M!stakes

    01.12.2019 ora 17.30 Casa Tineretului (FITT), Timișoara O producție realizată în cadrul workshopului...
  • Information
    30 Noiembrie 2019

    Mergi pe drumul tău!

    Spectacol invitat 30.11.2019 în cadrul Festivalului Național de Teatru pentru Tineri și...

SUSȚINE EDUCAȚIA PRIN CULTURĂ
direcţionând 2% din impozitul pe venit

 

Alătură-te nouă!

Înscrie-te în asociaţia noastră