Festivalul de teatru "Copil în Europa"

Program "Copil în Europa" (III)

Ediția a III-a

7-8 Iunie 2010, la Teatrul pentru Copii şi Tineret "Merlin"

Teatrul "Merlin"
Adresa: B-dul Regele Carol I
(denumire veche: Tineretii, Cartier: IOSEFIN), Nr. 3
Telefon: 0256/493049
Fax: 0256/493029
Iulius Mall
Adresa: Str. Aristide Demetriade 
(denumire veche: Demetriade aristide, Cartier: ANTENE, VIILOR,I.I.BRAD), Nr. 1
Telefon: 0256/406666

PROGRAMUL FESTIVALULUI

LUNI 7 IUNIE:

  • SECTIUNEA SPECTACOL: (in Sala de spectacol de la Teatrul Merlin)

10.55 - Sosirea invitatilor la Teatrul Merlin Timisoara; Incolonarea invitatilor in fata Teatrului pentru fotografii (5 min.)

11.00 - Teatrul Merlin - Deschiderea oficiala a festivalului (10 min.)

11.10 - SHOW BODY PERCUCCION - "SPLASH" - Colegiul National de Arte "Ion Vidu" (30 min.) : "Melos the borece", "Ecranizare ritmica a unui examen", "Ilustrare ritmica a muncii la birou", "Maturatori de strada"

11.40 - "Lectia" - Eugen Ionesco - Trupa ''Shakespeare+1" - Liceul Teoretic "Whilliam Shakespeare (35 min.) 

12.20 - "… Unui clown" - Colaj de Isolde Cobet - Trupa "Nil" - Liceul Teoretic "Nikolaus Lenau (60 min.) 

13.20 - "Jocul de-a vacanta" - Mihail Sebastian - Trupa "Chilli Pam- Pam" - Grup Scolarde Posta si Telecomunicatii (15 min.)

13.35 - "O altfel de Alba ca Zapada" - Anonim - Adaptare dupa Fratii Grimm - Trupa "Junior Will" - Liceul Teoretic "Whilliam Shakespeare (20 min.) 

14.00 - Scena Corina - Ruddy din "E vinovata Corina" - Laurentiu Fulga - Trupa "Nil" - Liceul Teoretic "Nikolaus Lenau" (10 min.) 

14.15 - Atelier I - "Oglinda magica" - Atelier si spectacol de pantomima, echilibristica si jonglerii" - Dnul Ian Napier (45 min.; 7 min. spectacolul) - In foaierul teatrului Merlin 

- Pauza juriu

15.00 - "Inspectia" - Puiu Calinescu - Trupa "Chilli Pam- Pam" - Grup Scolar de Posta si Telecomunicatii (8 min.)

15.10 - "Vizita" - Ion Luca Caragiale - Trupa "Cameleonii" - Lic. Waldorf (15 min.)

15.30 - "Justitia" - Adaptare dupa Justitia Romana de I.L. Caragiale - Trupa "No. 5" - Liceul de Arte Plastice Timisoara (7 min.)

15.40 - "Iedul cu trei capre" - Trupa "Dincolo de cuvinte" - Centrul scolar pentru Educatie Incluziva "Constantin Pufan" (18 min.)

16.00 - Atelier II - "Arta Machiajului Scenic" - Dna Lucia Preda (45 min.) - In foaierul teatrului Merlin

MARTI 8 IUNIE:

  • SECTIUNEA SPECTACOL: (in Sala de spectacol de la Teatrul Merlin)

11.00 - "Urmareste steaua" - Dramatizare de Isolde Cobet a pov. "Micul print" de S. Exuperi - Trupa "Nil" - Liceul Teoretic "Nikolaus Lenau" (30 min.) 

11.35 - "Lacuna" - Eugen Ionescu - Trupa "CTT" - Colegiul Tehnic Timisoara (20 min.) 

12.00 - "In gara" - Puiu Calinescu - Trupa "Chilli Pam- Pam" - Grup Scolar de Posta si Telecomunicatii (7 min.) 

12.10 - "Fata mosului si fata moasei" - Bogdan Ulmu - Palatul Copiilor Timisoara (25 min.)

12.35 - "Nu vrem sa fim fericiti" - Teodor Mazilu - "The hooleelogans" - Colegiul National "C.D.Loga" - (30, 35 min.)

13.10 - "Master of puppets" - Buhna- Dariciuc Tiberiu - "L'ombellico del mondo" - Scoala cu cls. I-VIII Nitchidorf

  • SECTIUNEA MONOLOG (in Sala de spectacol de la Teatrul Merlin)

13.40 - "Tainele iubirii prin ograda" ("Tajna ljubav kroz tarabe") - Toma Slavkoviæ - Trupa "Dositejevci'" - Liceul Teoretic "Dositei Obradovici" (8 min.)

13.50 - "Conditia artistului" - Doru Arazan Jr.- Trupa "Creativ" - Liceul Teoretic "J.L.Calderon" (10 min.)

14.00 - Lomov din "Cerere in casatorie" - A.P. Cehov - Trupa "Nil" - Liceul Teoretic "Nikolaus Lenau" (7 min.) 

14.08 - "Virusului" - Adaptare dupa "Bacilul lui Kock" de George Toparceanu - Trupa"Chilli Pam- Pam" - Grup Scolar de Posta si Telecomunicatii (6 min.)

14.15 - "Chirita in provincie" - Vasile Alexandri - Scoala cu clasele I- VIII nr. 19 "Avram Iancu" (3 min.)

14.18 - Atelier III - "Atelier de papuserie" - Dna Maria Cristofoletti (40 min.) - In foaierul teatrului Merlin

- Pauza juriu pentru deliberare

15.00 - Pauza invitati + Plecare Mall

FESTIVITATEA DE PREMIERE (pe scena Iulius Mall Timisoara)

18.00 - 19.30 
- Cuvant de deschidere Festivitate (5 min.)
- Vernisaj Expozitie "Copilaria" (5 min.)
- Solist vocal 1 (2 min.)
- Dans modern (2 min.)
- Solist vocal 2 (2 min.)
- Tamburasi (15 min.)
- Dans modern (2 min.)
- Premierea participantilor (20 min.)
- Cuvant de incheiere (5 min.)
- Spectacol de gala - Colaj spectacole laureate (30 min.)
- Discoteca

Atelier IV - "Atelier de mulaje dupa chipurile copiilor"- Sustinut de studentii de la Facultatea de Arte Plastice - Sectia Sculptura si Pictura (90 min.) - Se desfasoara in paralel, langa scena de festivitati. 

PARTICIPANTI:

JURIUL FESTIVALULUI:

PRESEDINTE: - Dl. Stefan Andrei Darida - regizor, conferentiar doctor la Universitatea de Vest Timisoara, sectia Actorie

MEMBRU: - Dl. Doru Maniu - actor la Teatrul Pentru Copii si Tineri "Merlin"

MEMBRU: - Dl. Laurentiu Nistorescu - coordonator Paralela 45, suplimentul de cultura "Renasterea banateana"

MEMBRU: - Dl. Adrian Korek - actor, profesor la catedra de actorie a Colegiului National "Ion Vidu", coordonatorul trupei de teatru studentesc "Thespis"

In cazul in care juriul va avea nevoie de un vot hotarator pentru deliberare, acesta va fi acordat de:
- Dna. Ana- Maria Pandele Andone - actor la Teatrul National "Mihai Eminescu" Timisoara, profesor coordonator al mai multor cercuri de copii, presedintele Asociatiei Culturale "Pentagon".

TRUPE INVITATE IN CONCURS:

1. "CREATIV" - Liceul Teoretic "Jean Louis Calderon"
2. "NIL" - Liceul Teoretic "Nikoalus Lenau"
3. "HOOLEELOGANS" - Colegiul National "C.D.Loga"
4. "CTT" - Colegiul Tehnic Timisoara (Lic. MIU) - 
5. "Junior Will" - Liceul Teoretic "William Shakespeare"
6. "Shakespeare+1" - Liceul Teoretic "William Shakespeare"
7. Palatul Copiilor Timisoara
8. "Chilli Pam- Pam" - Grupul Scolar de Posta si Telecomunicatii
9. "Cameleonii" - Liceul "Waldorf"
10. "No.5" - Liceul de Arte Plastice Timisoara
11. "Dincolo de cuvinte" - Centrul Scolar Pentru Educatie Incluziva "Constantin Pufan"
12. "Dositejevci'' - Liceul Teoretic "Dositei Obradovici"
13. "L'ombellico del mondo" - Scoala cu cls. I-VIII Nitchidorf
14. "Echipa Silvic" - Grupul Scolar Silvic 
15. "Theatralis Schola","Prichindelul","Fete-fete" - Scoala cu cls. I-VIII Nr. 19 "Avram Iancu"
16. "Masca","Mozaic", - Scoala cu cls.I-VIII Nr.19 "Avram Iancu"

ATELIERELE ESTIVALULUI:

Workshop de Arta Machiajului Scenic sustinut de d-na Lucia Preda

Workshop de Papuserie sustinut de d-na Maria Cristofoletti

Workshop de Jonglerii si Echilibristica sustinut de dl. Iain Napier

Workshop de Arte Plastice si Mulaj sustinut de Studentii Facultatii de Arte si Design

INVITATI SPECIALI:

" Show" Ansamblul de tamburasi" al Liceului Teoretic "Bela Bartok"
" Show" Body-Percuccion" al Ansamblului "SPLASH" de la Colegiul National "Ion Vidu"
" Expozitia" Copilarie" a studentilor de la Facultatea De Arte si Design 

PREZENTATORI:

  •  Mircea- Ionut Pandele 
  •  Bogdan Oprea
  •  ... si ajutoarele lor... 

 Parteneri:

    

Parteneri media:

Sponsori:

  

 

Parteneri:

 


Calendar

21 Decembrie 2018
…Despre cum să fii mai darnic şi mai bun… Ediția a X-a, 21 - 24 Decembrie 2018 &n...
03 Decembrie 2018
3 decembrie 2018, ora 17.00, la Iulius Mall, în parteneriat cu Centrul de Resurse și Asi...
16 Septembrie 2018
Spectacol invitat in cadrul Festivalului Național de Teatru pentru Tineri și&n...
16 Septembrie 2018
UNWILLING Scurtmetraj realizat în cadrul Festivalului Național de Teatru pentru Ti...
15 Septembrie 2018
Producție realizată pe durata Festivalului Național de Teatru pentru Tineri ...

SUSȚINE EDUCAȚIA PRIN CULTURĂ
direcţionând 2% din impozitul pe venit

 

Alătură-te nouă!

Înscrie-te în asociaţia noastră