Program "Copil în Europa" (IX)

Ediția a IX-a

21-30 Iunie 2016, Timișoara 
vezi şi ediţiile anterioare

PROGRAMUL GENERAL AL FESTIVALULUI “Copil în Europa” Ediția a IX-a

Ma 21.06- Casa Tineretului

13 – 16 WORKSHOP ARTA ACTORULUI DE FILM Constantin Tovarnițchi

17 FESTIVITATEA DE DESCHIDERE

BAIA MARE- Dramatis Personae “Tics.Bureautiques” (38 min)- concurs liceu

18.30 SPECTACOLINVITAT"Doi dintre noi"- Two of us productions- Ana Pepine și Paul Cimpoieru

Mi 22.06- Casa Tineretului

10 – 13 WORKSHOP STEP Ana Pepine

12 – 14 Repetitii trupe liceu ziua 1

14- pauză de prânz

15 – 20 CONCURS SPECTACOL LICEU 1
ARAD PC- Teatrix “Opera panică” (Cabaret tragic) (35 min)

TM Aslan- Aslăneștii “Gaițele” (20 min)

CLUJ PC- Șapte “Angajare de clovn cu scene din Cântăreața cheală” (25 min)

ARAD Sc Pop Arta- Har “Omul care vorbește singur” (14 min)

TM CNB- Heavenly Hell “Malfunctions among passengers” (35 min)

TM ACP- În pom ”Țara lui Gufi” (65 min)

17.15 SESIUNE DISCUȚII cu scriitorul Robert Șerban (50 min)

J 23.06- Casa Tineretului

10 – 14 WORKSHOP PANTOMIMA Ana Pepine și Paul Cimpoieru

10.30 – 11.30 WORKSHOP EFECTE MACHIAJ SCENIC Lucia Preda

11 – 14 Repetiții trupe gimnaziu + monolog

14- pauză de prânz

15 – 20 CONCURS SPECTACOL GIMNAZIU
CHIȘINĂU- Micul prinț “Copilul din stele” (28 min)

BUFTEA – Bastion “Trei zile” (30 min)

TM Heavenly Hell Jr “Ghost napped” (40 min)

TM Recaș “Oblio” “In cautarea fericirii” (10 min)

TM In Pom “Viața ca o poveste” (65 min)

CHIȘINĂU- Micul prinț “Moldova-floare de dor” (10 min)

TM Obradovici “Portretul colegei de bancă” (10 min)

PITEȘTI Ad-Hoc “Cabaretul cuvintelor” (25 min)

Vi 24.06- Ambasada / Casa Tineretului

11 – 14 WORKSHOP Film Claudiu Pușcău
11 – 14 Repetitii trupe liceu ziua 2 si 3

14- pauză de prânz

15 – 20 CONCURS SPECTACOL LICEU 2

PITESTI- Ad-Hoc “Buzunarul cu pâine” (45 min)

CĂLĂRAȘI- Trepte "...dincolo?" (70 min)
BOTOSANI- Atelierul de teatru “Un spectacol panfomatic” (45 min)
PANCIU- Protha“Mecanica inimii” (60 min)

S 25.06- Casa Tineretului

10 – 14 CONCURS MONOLOG +SPECTACOL LICEU 3

FĂGĂRAȘ Mon
CLUJ PC Mon
PITEȘTI Mon

TM Ion Vidu Mon Cătălin Ursu
TM Moisil Mon
TM Șc 2 (total monolog 1 h 40 min)

CLUJ PC Păpuși- Preambule “Moara dracilor” (30 min)
FĂGĂRAȘ- Evadart “7 povești despre moarte și viață” (45 min)

TM Moisil- Persona “Pijamale” (40 min)

14- pauză de prânz

15.00: WORKSHOP ACTORIE ”Fii vesel, fii trist, într-o clipă”- Mădălina Ghițescu Petre

=Parcul botanic =

18.30: WORKSHOP LUPTE SCENICE ȘI CASCADORIE- Sebastian Vâlcea și ”Peregrinii”

Du 26.06- Parcul botanic

10.00 – 12.30:WORKSHOP IMPROVIZAȚIE Raluca Grumăzescu

12.30: VIZITĂM și CUNOAȘTEM TIMIȘOARA

 

Lu 27.06- Casa de Cultură a Mun. Timișoara

10 - 14 WORKSHOP TEATRU DANS Tunde Baczo

14- pauză de prânz

         - Piața Sf Gheorghe

17 WORKSHOP JONGLERIE / CIRC Uca și Imi”Școala de circ”

21 SPECTACOL INVITAT “Circus Mundi” Auăleu Teatru

 

Ma 28.06- Teatrul German de Stat Timișoara

10 - 14 WORKSHOP “Corpul în mișcare”- Ștefan Lupu

14- pauză de prânz

17 WORKSHOP ACTORIE ”Corpul ca și instrument” Ionuț Pîrvulescu

Mi 29.06- Teatrul German de Stat Timișoara

10 - 14 WORKSHOP “Corpul în mișcare”- Ștefan Lupu

14- pauză de prânz

15.30 SESIUNE DISCUȚII "Cum să ai un Succes REAL– Relații, Echipare, Atitudine, Leadership” Cristina Hiticaș

17 FESTIVITATEA DE PREMIERE

MATRIX DANCE - coregrafie "Singing in the rain"

PEREGRINII muzică și dans

18.30 SPECTACOL INVITAT- ”Zic Zac” Andrea Gavriliu, Ștefan Lupu, Costin Gabriel

 

J 30.06

10 WORKSHOP

Plecarea invitaților

 


Parteneri:

CONSILIUL JUDETEAN TIMIS primaria TMFITTCCAJT TNTm CASA DE CULTURA TM Teatru german ambasada Pedagogic   imed graphic projectcarturesti scoala de circ 

Parteneri media:

 TVR TMradio tm Romania cultural ALT radio logo ArtVibe FinePictures youthcreativity  timisoreni EmotionaltheatralZN LOGO PRINCIPAL RGBrenastereadebanatromania pozitiva      stiri pt copiiOrasul TM

Sponsori:

 RENANIA ADIENTcaruso Pan by Violett ECR RO EU

 

 

 

Afis Copil in europa IX

Un proiect:

ACPsigla

Eveniment organizat cu sprijinul:

CONSILIUL JUDETEAN TIMIS
Consiliului Județean Timiș

primaria TM
Primăriei Timișoara


Calendar

  • Information
    21 Decembrie 2019

    POVESTE DE CRĂCIUN (XI)

    …Despre cum să fii mai darnic şi mai bun… Ediția a XI-a, 21 - 23 Decembrie 2019  vezi şi...
  • Information
    08 Decembrie 2019

    Sania lui Moș Crăciun

    data: duminică 8.12.2019, ora 17locul: Liceul Piarist Gerhardium
  • Information
    02 Decembrie 2019

    Nopți Albe

    Spectacol invitat în cadrul Festivalului Național de Teatru pentru Tineri și Copii "Copil...
  • Information
    01 Decembrie 2019

    I'm Not My M!stakes

    01.12.2019 ora 17.30 Casa Tineretului (FITT), Timișoara O producție realizată în cadrul workshopului...
  • Information
    30 Noiembrie 2019

    Mergi pe drumul tău!

    Spectacol invitat 30.11.2019 în cadrul Festivalului Național de Teatru pentru Tineri și...

Susţinem:

SUSȚINE EDUCAȚIA PRIN CULTURĂ
direcţionând 2% din impozitul pe venit

 

Alătură-te nouă!

Înscrie-te în asociaţia noastră