Festivalul de teatru "Copil în Europa"

Mădălina Ghițescu Petre

Workshop 4 “Alege-mă pe mine”

  • 05.10, orele 10:00-14:00

Știi sentimentul ăla când mergi la un casting sau la un interviu și îți simți mâinile transpirate și reci de emoție? La atelierul de ”Alege-mă pe mine” vei învăța cum să ai șanse să fii tu cel ales

Workshop 5 “Studioul de vorbe”

  • 05.10, orele 15:00-18:00

Voce suavă de reclamă, potolită de call-center sau voce de zână la desene animate? Află cum le poți avea pe toate trei.


(căsătorită PETRE), s-a născut în București, pe 29 iulie 1978, locuiește în Timișoara, este căsătorită și are un copil.

În prezent este studentă la Școala Doctorală din cadrul Facultății de Muzică și Teatru, Universitatea de Vest Timișoara, anul 1.

A urmat cursurile de balet ale Liceului de Coregrafie din București (1988-1992) dar a absolvit Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, din București, secția uman-filologie (1993-1997). A urmat apoi cursurile de actorie din cadrul Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „Ion Luca Caragiale”, București, secția arta actorului, promoția iunie 2003 (cls.prof. Sanda Manu/Ion Cojar).

Din 2012 este actor colaborator al Teatrului Național „ Mihai Eminescu” din Timișoara.

Studii:

• Liceul de Coregrafie, București (1988-1992)
• Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, București, secția uman-filologie (1993-1997)
• Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „Ion Luca Caragiale”, București, secția arta actorului, promoția iunie 2003 (cls.prof. Sanda Manu/Ion Cojar)

Piese de teatru:

∙ INVALID/ANIMAL în Povestea de Iarnă de William Shakespeare, regia Alexander Hausvater, TEATRUL NAȚIONAL „ MIHAI EMINESCU”, TIMIȘOARA, 2016
∙ FIICA- „Blessed” de Simona Vintilă, regia: Simona Vintilă, Ambasada și Asociația Română Alzheimer, 2016
∙ NASTENKA – „Nopți albe” de F.M. Dostoievsky, regia: Stefano de Luca, TEATRUL NAȚIONAL „ MIHAI EMINESCU”, TIMIȘOARA, 2014
∙ JULIETA - „ Romeo și Julieta” de W. Shakespeare, regia: Rahim Burheim, TEATRUL NAȚIONAL „ MIHAI EMINESCU”, TIMIȘOARA, 2013
∙ LACRIMA DE SARE - „ Sarea în bucate”, adaptare după Petre Ispirescu, regia: Mirela Puia, TEATRUL NAȚIONAL „MIHAI EMINESCU”, TIMIȘOARA, 2013
∙ KITTY - „Anna Karenina” de Lev Tolstoi, regia: Ada Lupu-Hausvater, TEATRUL NAȚIONAL „ MIHAI EMINESCU”, TIMIȘOARA, 2013
∙ FLORENTINA - „Terminal – Aeroport 3”, de Ștefan Caraman, regia: Ion Ardeal-Ieremia,TEATRUL NAȚIONAL „MIHAI EMINESCU”, TIMIȘOARA, 2013
∙ FRANÇOISE GILOT - „ Minotaurul” de Michael Black, regia: Ștefan Iordănescu,TEATRUL „ION SLAVICI”, ARAD, 2013
∙ Cuvântul SUNT și cuvîntul PIELE - „ Cabaretul Cuvintelor” de Matei Vișniec, regia: Ștefan Iordănescu, TEATRUL NAȚIONAL „MIHAI EMINESCU”, TIMIȘOARA, 2012-2013
∙ DUMITRU RADU POPESCU/DORIN TUDORAN/NICOLAE CROITORU, T.O.- „X mm din Ycm”, de Gianina Cărbunariu, regia: Gianina Cărbunariu, COLECTIV A, Cluj-Napoca, 2011-2012
∙ „20/20” - regia: Gianina Cărbunariu, TEATRUL YORICK, Tîrgu-Mureș
∙ FEMEIA III – „ Poimâine, alaltăieri” de Gianina Cărbunariu, regia: Gianina Cărbunariu,TEATRUL MIC, București, stagiunea 2008-2010 ∙ANDREEA – „ We went with this body as far as we could”, coordonator proiect: Paul Dunca, CENTRUL NAȚIONAL AL DANSULUI, București, 2010 ∙ GEORGIE – „ Spike Hills” de Teressa Rebeck, regia: Roberta Șerban, Magazinul Coquet, București
∙ HEIDI – „ Ziua futută a lui Nils” de Ștefan Peca, regia: Ștefan Peca, TEATRUL LUNI de la GREEN HOURS, stagiunea 2007-2010
• MĂDĂLINA – „madybaby.edu” de Gianina Cărbunariu, regia Gianina Cărbunariu, TEATRUL FOARTE MIC, stagiunea 2004-2009
• SECRETARA 4/STEWARDESA - "Terorism" de Oleg și Vladimir Presnyakov, regia: Gianina Cărbunariu, TEATRUL FOARTE MIC, stagiunea 2005-2006
• FATA SURDO-MUTĂ - "Vitamine" de Vera Ion, regia: Ana Mărgineanu, TEATRUL FOARTE MIC, BUCUREȘTI, stagiunea 2005-2006
• INSTANT LOLITA – „Red light & Hot-line” de Marcel Țop, regia: Marcel Țop,TEATRUL LUNI de la GREEN HOURS, București, 2003
• CANDY – „Natural born fuckers”, adaptare după „Sex, Drugs & Rock’n Roll” de Eric Bogossian, traducere, adaptare și regie: Marcel Țop, TEATRUL ACT, stagiunea 2003
• PEGGY – „Frankie e OK, Peggy e fată bună și casa e mișto” de Martin Cicvak, regia: Robert Bălan, STUDIOUL TOACA, stagiunea 2003

Spectacole lectură:

• NADJA – „De mână” de Sophia Freden, traducere Carmen Vioreanu, regia: Ana Mărgineanu, TEATRUL ACT, 2004
• Proiectul DRAMACUM la TEATRUL FOARTE MIC, 2004:
- MIRA – „DW” de Bogdan Georgescu, regia: Radu Apostol
- ANDREEA – „Radical” de Vera Ion, regia: Ana Mărgineanu
- FATA 3 – „Anathema” de Carmen Vioreanu, regia: Gianina Cărbunariu
• DENIS - "Una" de Ioana Palalahăi, regia: Ana Mărgineanu, TEATRUL LUNI de la Green Hours, proiectul 'SCRIE O PIESA'
• ELENA - "Joi", regia: Carmen Lidia Vidu, TEATRUL LUNI de la Green Hours, proiectul 'SCRIE O PIESA'
• SAȘA - "Oxygen" de Ivan Varapaev, traducere Mașa Dinescu, regia: Gianina Cărbunariu, text DRAMACUM, TEATRUL ODEON
• SOPHIA – „Clinica” de Lars Noren, regia și traducerea Carmen Vioreanu,
TEATRUL ACT , 2003
• DENISE – „Iadul este amintirea fara puterea de a mai schimba ceva” de Jonas Gardell, traducere Carmen Vioreanu, regia: Radu Apostol, Teatrul L.S.BULANDRA, 2003

Filme:

∙ REBECCA - „ Rebecca. File”, scurt-metraj, scenariul: Ilinca Stihi, Mihnea Chelariu, Mădălin Cristescu, regia: Ilinca Stihi, imagine: Andrei Ghenoside, RADIO ROMÂNIA CULTURAL, 2013
∙ MĂDĂLINA - „ Captivi de Crăciun”, mediu-metraj, scenariul: Iulia Rugină, Oana Răsuceanu și Ana Agopian, regia: Iulia Rugină, imagine: Ana Drăghici, U.N.A.T.C. București, 2010
∙ LUMINIȚA – „ Legenda vizitei oficiale”, scurt-metraj din seria „Amintiri din epoca de aur”, Partea I, Tovarăși, frumoasă e viața!, scenariul: Cristian Mungiu, Hanno Hoffer, regia: Ioana Uricariu, imagine: Oleg Mutu, Mobra Film, 2008 • LUIZA - "Cu un pas înainte", serial, Media Pro Pictures, regia: Jesus del Cerro, Luis Santa-Maria, Alexandru Berceanu (primul sezon), 2006-2007
∙ GABRIEL - "Afterimage", scurt-metraj, Carter Films, regia și scenariul: Cătălin Leescu, 2007
• DORA - "4 Luni, 3 săptămâni și 2 zile", lung-metraj, Mobra Film, regia: Cristian Mungiu, imagine: Oleg Mutu, scenariu Cristian Mungiu, 2006
• LUIZA - "California Dreamin’ "(endless), lung-metraj, Media Pro Pictures, regia: Cristian Nemescu, imagine: Liviu Mărghidan, sound-design: Andrei Toncu, scenariu: Cristian Nemescu și Tudor Voican, 2006
• AVOCATA - "Cântec de iubire", lung-metraj, Media Pro Pictures, regia: Theodor Halacu-Nicon, imagine: Marius Ivașcu, 2006
• ANGELA - "Je vous trouve tres beau", lung-metraj, Atlantis Film-Gaumont, co-producție româno-franceză, regia: Isabelle Mergault, 2005
• MARILENA - "Marilena de la P7", scurt-metraj, Hi-film, regia: Cristi Nemescu, imagine: Liviu Mărghidan, 2005
• DOINA – „O zi lungă”, scurt-metraj, Media Pro Pictures, regia: Radu Jude, imagine: Adrian Silișteanu, 2004
• GIUBE – „Comercial”, trailer, Media Pro Pictures, regia: Sorin Damian, imagine: Adrian Silișteanu, 2004
• INA – „Ciocolată”, scurt-metraj, UNATC, regia: Ana-Gabriela Vlad, imagine: Mihaela Lungu, 2004
• IOANA – „Infinite ore de dragoste”, scurt-metraj, UNATC, regia: George Adamescu, imagine: Barbu Bălășoiu/Toma Valio , 2004
• MADY – „madybaby.edu”, UNATC, proiecție multimedia din spectacolul cu același nume, regia: Maria Drăghici, imagine: Tudor Petre, 2004
• ANNE – „Hacker”, serial TV, TVR - Europolis Film, regia: Alexandra Gulea-Ciulei, imagine: Thomas Ciulei, 2002

Spoturi publicitare:

∙ FRUTTI-FRESH – „ Mai tânăr, mai efervescent!”, Reloading Film, 2008, România ∙ ROMTELECOM – „ 2000 de minute cu șeful”, CDF Casting, 2008, România
• INTERAMERICAN - "Asigurări de sănătate și CASCO", regia: Viorel Mihalcea, imaginea: Sorin Serghiuță, Trilogy Film, România, 2006
• JOE - "Hipnoza", napolitane, regia: Bogdan Naumovici, Saga Film, România, 2006
• FRENCH-TOAST - "Joacă de copii", pâine toast, regia: Alexandru Maftei, Rollin', Exit film, România, 2005
• PRINGLES – „Otter Jetty”, mini-pringles, regia: Marek Losey, imagine: David Luther, Castel Film, Marea Britanie, 2004
• SIEMENS – „Disco” , MC60 – Fata – regia: Martin Schmidt, Castel Film, Germania, 2003
• ZAPP – „Coffee Machine”, abonament 1000 minute, regia: Răzvan Mărculescu, România, 2001, Castel Film
• NOKIA – „Skaters”games, Media Pro Pictures,1999, Olanda

Videoclipuri:

∙ THE HURTS - „Better than Love, regia: W.I.Z. ”, Marea Britanie, 2011
∙ SURVOLAJ – „ Cel mai iubit dușman al meu, regia: Lorena Petre”, România, 2008
• TAXI - "Dragostea ca o pereche de pantofi", România, 2007
• PROMO UTV - "Tu controlezi starurile!", România , 2005
• ALIAJ - "Hai", regia: Alexandra Păun, imagine: George Dorobanțu, România, 2005
• THE RASMUS – „In The Shadows” (varianta UK)– the maid – regia: Phillipp Stoltz, imagine: Brian Dapp, Exit Film, Germania, 2003
• BOSQUITO – „Două mâini”, regia: Cătălin Mitulescu (2003), România, Empire


Participări la festivaluri:

∙ Festivalul Național de Dramaturgie Românească, Timișoara, cu piesa "Poimâine, alaltăieri", 2008
∙ Festivalul Național de Dramaturgie Românească, Timișoara, cu piesa "X mm din Y km", 2012
∙ Festivalul Național de Dramaturgie Românească, Timișoara, cu piesa" madybaby.edu", 2005
∙ Festivalul Temps D’image, Fabrica de Pensule, Asociația Colectiv A, Cluj-Napoca cu proiectul de teatru-dans "We went with these bodies as far as we could", 2010
∙ Proiectul "X mm din Y km" devine proiect de intervenție socială, cu turnee în București, Tîrgu-Mureș, Sibiu, Timișoara, Iași, 2012
∙ Premiera piesei "X mm din Y km" de Gianina Cărbunariu în cadrul Festivalului Temps D’ image, spectacol independent cu sprijinul AFCN în Sala Studio, Fabrica de Pensule, Colectiv A, Cluj-Napoca, 2011
∙ Proiectul "Trafic", proiect Organizația Internațională pentru Migrație, participă în cadrul proiectului la un turneu prin zece orașe ale României, 2005
∙ Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, cu piesa "Ziua ...... a lui Nils" de Ștefan Peca, Teatrul Luni de la Green Hours, București, 2010
∙ Platforma Dansului Contemporan cu proiectul "We went with these bodies as far as we could", Centrul Național al Dansului, București, 2010
∙ Festivalul Internațional de Film Transilvania, Cluj-Napoca, cu filmul de scurt-metraj "Captivi de Crăciun", 2010
∙ Festivalul Național de Dramaturgie Românească, Timișoara cu piesa "Cabaretul Cuvintelor", 2014
∙ Festivalul Internațional de Teatru Scurt, OSTIF, Oradea cu piesa "X mm din Y km", 2012
∙ Festivalul Național de Teatru Underground cu piesa 20/20, Arad, Teatrul Regina Maria, Teatrul Yorick, Tîrgu-Mureș și Dramacum, București, 2010
∙ Festivalul Internațional de Teatru Dialog, Wroclaw, Polonia cu piesa 20/20, 2011
∙ Festivalul Internațional de Teatru LIFT, Londra, Marea Britanie, cu piesa X mm din Y km, 2012
∙ Festivalul Internațional de Teatru-Dans Transameriques, Montreal, Canada, cu piesa madybaby.edu, Teatrul Mic, 2008
∙ Festivalul Internațional de Film de la Milano, Italia cu filmul, Marilena de la P7, 2006
∙ Festivalul Internațional de Film, în cadrul Zilelel Filmului românesc, Stockholm, Suedia, 2007
∙ Festivalul Internațional de Teatru TR Theatre, cu piesa Xmm din Y km, Varșovia, 2012
∙ Proiectul 20/20, co-producție Studioul Yorick, tîrgu-ureș și Dramacum, București participă în România la festivaluri de teatru din Sibiu, Arad, Timișoara, Baia-Mare, Sfântu-Gheorghe, în Ungaria la festivaluri de teatru din Debrecen, Budapesta, Pecs, Kisvarda, Eger, în Serbia la Novi-Sad și în Polonia la Wrotslav, 2010
∙ Festivalul de Dans de la Sevilla „Mes de Danza”, cu proiectul „ We went with this body as far as we could”, 2011
∙ New York FringeNYC cu piesa Nils fucked up Day, la invitația Institutului Cultural Român, New York, 2011
• Medalion "Cristian Nemescu", în cadrul Festivalului Internațional de Film"Vara Filmelor", Torun, Polonia, invitație Institutul Cultural Român, Varșovia, 2007 • Festivalul Internațional de Film, Belgrad, Serbia, cu "Marilena de la P7", 2007 • Festivalul Internațional de Film, Capalbio, Toscana, Italia, cu filmul „ Afterimage”, 2007
∙"New Drama Festival", Bratislava, Slovacia, cu piesa "madybaby.edu", 2007 • În cadrul expoziției "Trafficking", găzduită de Varldskutturmuseet (Muzeul Culturii Lumii), Goteborg, invitație Institutul Cultural Român din Stockholm, Suedia, cu piesa "madybaby.edu", 2007
• Festival Francophonie Metisee: România, curente actuale, Paris, Franța, cu piesa "madybaby.edu", 2006 • Festivalul International de Teatru, Timișoara, România cu piesele "madybaby.edu" și "Vitamine"
• "New Drama Festival", Moscova, Rusia, cu piesa "madybaby.edu" , septembrie 2006
• Plays from Europe - Theaterbiennale of the Staatstheater, Wiesbaden, Germania, cu piesa "madybaby.edu", regia Gianina Cărbunariu, iunie 2006
• Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF), secțiunea Zilele Filmului Românesc, cu filmul "Marilena de la P7", regia Cristian Nemescu, 2006
• Festivalul Internațional de Film de la Cannes, sectiunea Semaine de la critique, cu filmul "Marilena de la P7", regia Cristian Nemescu, 2006
• Festivalul Internațional de Teatru, Sibiu, cu piesa "Vitamine", regia Ana Mărgineanu, 2006
• Festivalul de teatru underground și de cameră, Arad, cu piesa "madybaby.edu", 2005
• Festivalul național de teatru "I.L.Caragiale", cu piesa "madybaby.edu", 2005
• Festivalul Sașilor și Secuilor din România, Sibiu cu „Natural Born Fuckers” – Teatrul Act, regia Marcel Țop, 2004
• Spectacole lectură DRAMACUM în cadrul Festivalului Dramaturgiei Românești, Timișoara, 2004
• Spectacol-lectura -NADJA – „De mână” de Sophia Freden, traducere Carmen Vioreanu, regia Ana Mărgineanu, TEATRUL ACT, în cadrul festivalului „Zilele Suediei”, 2004
• Festivalul Internațional al Muzicii Electronice și de Computer „Acousmania”, cu Sincretic Art Dance, coregrafia Mădălina Mechenici/Raluca Ianegic, ediția a III-a, Societatea Română de Radiodifuziune, București, 2004
• Festivalul „Carte si Arte”, București, Teatrul Național cu proiectul de coregrafie „Cafe Magique”, coregrafia Andreea Toma, 2003
• Festivalul Național de Teatru „Ion Luca Caragiale” București cu „Mă cheamă Isbjorg. Sunt o leoaică”, secțiunea Tineri Creatori-Off, regia Gianina Cărbunariu, 2003
• Festivalul Internațional de Teatru, Sibiu, cu „Mă cheamă Isbjorg. Sunt o leoaică”, sectiunea Off, regia Gianina Cărbunariu, 2003
• Festivalul de film studențesc „CINEMAIUBIT”, București, edițiile a VI-a (2001), a VIII-a 2003, a IX-a, 2004
• Gala "Hop", Mangalia, sectiunea Off cu „Love zig-zag”, spectacol de teatru-dans, regia Florin Fieroiu, 2002
• Recital de poezie contemporană în cadrul Festivalului „Zilele Călinesciene”, Onești, Bacău (edițiile 2000, 2001, 2002)

PREMII:

• Premiul Cea mai bună Regie pentru piesa " Povești corecte politic de adormit copiii", adaptare după James Finn Garner în cadrul Galei Premiilor Diogene Bihoi, Teatrul Thespis, Timișoara, 2013
• Premiul „Ioan Strugari” pentru cea mai bună interpretare a revenit în mod colectiv distribuției spectacolului X milimetri din Y kilometri de Gianina Cărbunariu, o producție a Companiei Colectiv A din Cluj, 2012
• "Tânăra Speranță", în cadrul Premiilor Industriei Cinematografice Românești, Gala Gopo, România, pentru rolul Marilena din "Marilena de la P7", 2007
• Best Actress in Molodist Film Festival, Kiev, Ucraina, pentru rolul Marilena din "Marilena de la P7", 2006
• Premiul de bun augur pentru întreaga activitate oferit de către Rectorul U.N.A.T.C.- Gala Absolvenților - Studioul Casandra - 2003


INTERVIURI:

∙ Invitat al emisiunilor Ceasul Artelor, Ora Regiunii, moderatori, roxana Morun, Tania Țunaș, 2013-2014
∙ AltRadio, 2014
∙ Revista online de teatru ArtActMagazine, 2013
∙ Revista TABU, ECO, pictorial Cosmin Bumbuț, 2008 ∙ Revista Unica, iulie, pictorial Alexandru Gâlmeanu , 2007
• Revista Unica (premiile Gopo), 2007 • Revista ProTv Magazin (premiile Gopo), 2007 • TVR 2, 2007
• TVR Cultural, 2006 • Revista ELLE – decembrie,2006 • Revista TABU – august, 2006 • PUNCTFILMRO,2006 • EVA.RO, 2006
• Revista BOLERO - iunie, 2006
• Societatea Română de Radiodifuziune, București – 2003
• Suplimentul de duminică ”Evenimentul Zilei” - 2003

Alte activități:

∙ din 2014 profesor-asociat al Universității de Vest, Timișoara, Facultatea de Teatru, catedra Mișcare Scenică, Ritmică și Dans, pentru secțiile Actorie și Creație coregrafică pentru modulul music-hall, Facultatea de Muzică.
• 2013, Coordonator proiect „ Povești corecte politic de adormit copiii ”, adaptare după James Finn Garner, în cadrul Festivalului STUDENTFEST, Casa Studenților, Teatrul Thespis, Timișoara
• 2013, Trainer ateliere STUDENTFEST, Teatrul Thespis, Casa Studenților, Timșoara
• 2014, 2016- Membru al jurilului Festivalului în limba engleză „T4T”, Casa de Cultură a Tineretului, Timișoara
• 2013, Invitat în cadrul atelierului de teatru al Festivalului „24 de ore”, Casa Studenților, Teatrul Thespis, Timișoara
• 2013, Membru al juriului Festivalului „ Teatru pentru Tine”, Teatrul Merlin, Timișoara
• 2013, Coordonator proiect și trainer al spectacolului „ SPECIFIC SPECIAL”, spectacol cu participarea persoanelor cu dizabilități intelectuale, parteneriat Fundația pentru Voi și Teatrul Național ”Mihai Eminescu”, Timișoara
• din 2012, actor colaborator al Teatrului Național „ Mihai Eminescu”, Timișoara
• 2011, SUZANA, din piesa radiofonică, „Suzana”, regia și dramaturgia Ilinca Stihi, Radio România Cultural, secția teatru
• 2006, Participant în cadrul proiectului "Bodygenerator", experiment visual arts, Alexandru Patatics, Centrul Național al Dansului, Teatrul Național București
• 2005 - voluntar al Asociatiei ONG "Jean-Valjean", pe proiectul "Justiția pentru minori, București și Tabara Zărnești, în colaborare cu Poliția Română
• 2005 - Prezentator filler "Job-uri europene", Realitatea tv, realizator: Gabriela Șulea
• 2005 - model al expoziției Maria Drăghici, "Derivă spre roșu", master Arte Vizuale, Galeria Posibilă ∙ 2003 iunie-august, colaborator în cadrul proiectului „ Harta sensibilă”, Rahova-Uranus, coordonator proiect: Maria Drăghici, Irina Gâdiuță, Gianina Cărbunariu
• 2004-2012 – actor/colaborator la Teatrul Foarte Mic și Teatrul Mic
• 2004, Aprilie – octombrie – angajata a companiei de teatru-dans contemporan ORION,
Centrul Cultural „Tinerimea Română”, coregraf-coordonator Sergiu Anghel
∙ 2003- actor-colaborator în cadrul proiectului „ Trafficking in person”, în colaborare cu MTV SUA și România, Guvernul Statelor Unite ale Americii și OIM România, cu piesa „ Traffic” de Gianina Cărbunariu, regia: Gianina Cărbunariu
• 2003 – membru CREDIDAM
• 1999 – 2003 – atelier teatru-dans, Florin Fieroiu• 2002 – atelier Commedia dell’Arte, Sandu Mircea Gruia
• 1995 – 1998 – emisiune TV „Școala Vedetelor”, realizator Titus Munteanu, TVR


DUBBING ȘI VOICE-OVER

• voci desene animate
- DISNEY
- „ Tinkerbell 1, 2, 3, 4 ”, Fauna, România, DVD
- COOP – „ KID VS. KAT”, 2008
- LILLY – „ HANNAH MONTANA”, 2009
- ZACK – „ SWEET LIFE”,2009
– Cartoon Network (A.D.SYS STUDIO)
- VRĂJITOAREA cea bună - "He-man și stăpânii universului" 2005
- LORI - "Transformarea roboților"
- MIMI - "Lupta stăpânilor" 2005
- Jetix
- HAI-LYN - "W.I.T.C.H.", 2006, 2007
• 2005 - dublaj voce "Nivea Visage, 3 steps to beauty - Surprise", Beyersdorf


ACTIVITĂȚI DESFĂȘURATE CA ASISTENT UNIVERSITAR ÎN CADRUL FACULTĂȚII DE MUZICĂ ȘI TEATRU A UNIVERSITĂȚII DE VEST DIN TIMIȘOARA

∙ 2017, ateliere de mișcare scenică și improvizație în cadrul Școlii de Vară West Summer University, OSUT și Universitatea de Vest din Timișoara
• 2015, Participare în cadrul Festivalului de Muzică Americană și Jazz, coregrafia proiectului „ My Fair Lady”, Facultatea de Muzică și Teatru, Universitatea de Vest din Timișoara, Arad.
- Participare coordonator în cadrul Festivalului Artelor Timișorene, Primăria Timișoara, performance de lectură GO.DOT, Timișoara.
- Coregraf și regizor al spectacolului pentru copii „Mary Poppins/The Sound of Music”, Facultatea de Muzică și Teatru pentru Universitatea de Vest, Copiii UVT, Timișoara
- Coregrafia proiectului pentru copii „Povestea noastră” de Ana-Maria și Mircea Pandele, Asociația “Pentagon” în colaborare cu Teatrul Național „Mihai Eminescu”, Timișoara.
- Coregrafia proiectului pentru copii „Bucățica de lemn” de Ana-Maria și Mircea Pandele, Asociația „Pentagon” în colaborare cu Teatrul Național „Mihai Eminescu”, Timișoara.
- Coordonator proiect „Random Vortex”, Casa Studenților, “Școala Altfel”, Timișoara
- Workshop de mișcare scenică și dans în cadrul Festivalului „Școala Altfel”, Timișoara
- Workshop de mișcare scenică în cadrul Festivalului studențesc Studentfest, Timișoara
- Coregraf al proiectului „Spiomi!” de Lev Kazarnovsky, participant în cadrul Festivalului NONSTOP FEST 2015, Schauspielhaus, Internationales Schauspielstudententreffen, Chemnitz, Germania
- Participare în cadrul Zilele Culturii Germane-Deutsche Kulturage, Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Eugen Todoran”, cu proiectul „Spionii aterizează!-Spiomi!” de Lev Kazarnovski, Timișoara
- Membru al juriului în cadrul concursului de teatru Festivalul „Actori Vestiți”, proiectul național „Teatrul în educație”, organizat de Inspectoratul Școlar Județean al Municipiului Timișoara, Timiș și Ministerul Educației și Cercetării Științifice, Timișoara

• 2014, Coregraf al proiectului „My Fair Lady” de Frederick Loewe, versiune adaptată pentru Facultatea de Muzică și Teatru al Universității de Vest, secția musichall, dirijor Peter Oschanitky, Opera Națională din Timișoara.

Articole publicate:

- ”Auto-portret”, Profil Mădălina Ghițescu, Revista TATAIA, nr.1, Asociația Noi Facem Bine, pagina 62, București, 2010.
- ” Teatrul portabil în spațiul european”, RevistaDRamArt, nr. 3, 2016
- ” Teatrul portabil în spațiul european”, în cadrul conferinței CICCRE, 2016

Link-uri

https://www.facebook.com/Shlamufa
http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83d%C4%83lina_Ghi%C8%9Bescu
http://www.imdb.com/name/nm2265039/
http://www.cinemagia.ro/actori/madalina-ghitescu-17278/
https://www.youtube.com/watch?v=mz4v7J7Sbwo
https://www.youtube.com/watch?v=4wph0BKU8NM
https://www.youtube.com/watch?v=WTf-Wp4Fmzc
https://www.youtube.com/watch?v=mxnTuhXU4x8
https://www.youtube.com/watch?v=2VXYHSIzcks
https://www.youtube.com/watch?v=zQ1v1pMdIoQ
https://www.youtube.com/watch?v=75NoNVMkQwU
https://www.youtube.com/watch?v=BQYQC8Yh2AQ
https://www.youtube.com/watch?v=7LkV0z0jX3M
https://www.youtube.com/watch?v=6hWuHIqrsHo
https://www.youtube.com/watch?v=ASgvH1SIZ24
https://www.youtube.com/watch?v=FNXcdzzxk0U
https://www.youtube.com/watch?v=fQU_-webIF8
https://www.youtube.com/watch?v=vT8uaXuKzj0
https://www.youtube.com/watch?v=SDjKL2jMa9o
https://www.youtube.com/watch?v=ol2cEMtFQTM
https://www.youtube.com/watch?v=cISxaLZPNys
https://www.youtube.com/watch?v=KYZjeZmPvKw
https://www.youtube.com/watch?v=-IV3gn0uvpo
https://www.youtube.com/watch?v=_yY42FIlW-c
https://www.youtube.com/watch?v=B-UHFexx2lM
http://www.cinemagia.ro/trailer/afterimage-1281/
http://vimeo.com/44919286
http://www.mesdedanza.es/programacion/2011/fuimos-con-estos-cuerpos-tan-lejos-como-pudimos/
http://www.mesdedanza.es/companias/2011/madalina-ghitescu/  


Eveniment organizat de pentagonb Asociația Culturală PENTAGON 

și cofinanțat de CONSILIUL JUDETEAN TIMIS Consiliul Județean Timiș și PMT M Primăria Municipiului Timișoara 

Parteneri:

FITT TNTm centru cultura arta CASA DE CULTURA TMreflektor no name xCASA STUDENTILORFine Picturesimed ArtU  scoala de circ elena mazare2  pedagogic m salvaticopiii MATRIX

Co-parteneri:

Monica Macovei ecr

Parteneri media:

TVR TMRomania culturalradio tmArtVibe2 pressalert-mic west citydali art timisoreni debanatromania pozitivastiri pt copiifoto-mihai ovidan

Sponsori:

humanitas carturesti RENANIA EU  Pan by Violett 


ac pentagonB orizontal200  Susține2021 x

 

 

MĂDĂLINA GHIȚESCU PETRE
madalina

Un proiect:

pentagonb

Eveniment cofinanțat de:

CONSILIUL JUDETEAN TIMIS
Consiliul Județean Timiș

PMT M
Primăria Timișoara

afis final X


Calendar

09 Noiembrie 2017
În cadrul Festivalului Național de Teatru pentru Copii și Tineri "Copil în Europa...
09 Noiembrie 2017
Ediția a X-a, aniversară
03 Octombrie 2017
Ediția a X-a, aniversară 3 - 12 octombrie 2017 Această ediție spune "PRIVEȘTE ÎN...
11 Iunie 2017
11 IUNIE 2017 11 iunie 2017, ora 19.00- Sala Studio ”Uți Strugari” a Teatrului Na...
11 Iunie 2017
11 IUNIE 2017 11 iunie 2017, ora 18.00- Sala Studio ”Uți Strugari” a Teatrului Nați...

 

SUSȚINE EDUCAȚIA PRIN CULTURĂ
direcţionând 2% din impozitul pe venit

 

Alătură-te nouă!

Înscrie-te în asociaţia noastră